Altány už v stredoveku, respektíve v čase renesancie, patrili k veľmi obľúbeným stavbám najmä medzi šľachtickými rodmi. V tom čase boli častým sprievodcom pokojného rozjímania v zámockých záhradách a môžeme sa o tom presvedčiť aj my, ak navštívime niektoré zámocké objekty na Slovensku alebo v Českej republike. Záujem o stavby altánkov pretrval do súčasnej doby a dnes sa tieto záhradné stavby stavajú nielen pre dospelých, ale predovšetkým pre radosť detí. Postaviť drevený altánok nie je tak zložité, ako sa zdá, navyše tu máme k dispozícii moderné technológie, medzi nimi aj takzvaný kanadský šindeľ, čo je asfaltová krytina pokrytá kamennou drvinou, ktorá vždy dodáva altánkom osobitý vzhľad. Ak si zvolíte napríklad tmavo zelenú strešnú krytinu a doplníte ju smrekovým drevom s farebnou lazúrou, napríklad v odtieni čerešňa alebo jelša, budete mať na svojej záhrade skutočnú ozdobu, kam budete môcť pozývať svojich hostí, čo k vám zavítajú na návštevu.
Ak sa práve vy chystáte na výstavbu altánku, budete okrem smrekového či borovicového reziva, treba z polomov a vývratov, potrebovať aj patričný spojovací materiál. Veľmi vhodné sú napríklad tesárske vruty Torx Quadrofixing, ako je napríklad konštrukčná skrutka Eurotec 8 mm, v dĺžkach od 100 do 180 mm, s ktorými prebehne montáž úplne bez problémov, avšak v prvom rade ide o materiál veľmi kvalitný, ktorý zaručuje dlhú životnosť tesárskych spojov.
K výstavbe altánku bude tiež potrebné zaistiť dostatočne stabilnú základovú dosku, nemali by ste preto zabudnúť osloviť firmu, ktorá vykonáva výkopové práce a betonáž základových dosiek tak, aby sa vám altánok nezrútil už po niekoľkých dňoch od výstavby, a aby tiež pri tom nebol niekto ťažko zranený. Ak podchytíte všetky potrebné stavebné prvky výstavby altánku, bude to skutočná ozdoba vášho pozemku, a možno, že niekto z okoloidúcich zatúži postaviť si na záhrade niečo podobné.